Ankara hayvanat bahçesine Fil getirilmeli

Ankara Hayvanat Bahçesi 1993 yılında hizmete girdi. Küçüklüğümden beri sık sık gidiyorum. Ailecek hayvanat bahçesi gezintilerinin zevkini hemen hepiniz biliyorsunuzdur. Hele küçükken bir o kafese bir bu kafese koşup, hayvanların güzellikleri karşısında heyecana kapılmak ayrı bir zevkti. Tabi büyüdükçe bu heyecan azaldı.

Hayvanat bahçesinde beni en çok heyecanlandıran her zaman fil olmuştur. Ne kadar büyürsem büyüyeyim hiçbir zaman filin büyüklüğüne erişemeyeceğimi biliyordum. Filin kafesine yaklaşıp izlerdim ama bir yandan da kötü hayaller kurardım. Ya bu yerden çivili kafesten kaçarsa ya üstüme doğru koşarsa. Ama hepsi çocuklukta kaldı. Çünkü hem artık büyüdüm hem de Ankara Hayvanat Bahçesi’nde fil yok.

Bir hayvanat bahçesini eğlenceli kılan bana göre fil, aslan , kaplan ve maymunlardır. Bunlardan birisi eksik oldu mu gezmenin bir tadı olmuyor. Hele ki fil. Tonlarca ağırlıkta 2-3 metre uzunlukta olan fil hayallerimizde bile canlandıramadığımız kocaman bir hayvan. Ama yok. Daha önceden bu konuyu bu kadar dert etmemiştim. Ta ki 30 yaşındaki bir arkadaşım “Ben hayatımda hiç fil görmedim. Ankara’da var mı?” diyene kadar. “Var” dedim götürdüm. Ama nereden bileyim yokmuş :) Küçükken defalarca gördüğüm hayvan bir başkası için sadece filmlerde gördüklerinden ibaretmiş. Şaşırtıcı geliyor. Ama bir o kadar da gerçek. Bu ülkede demekki orta yaşlarına gelip de fil görmeyenler varmış. Bir an önce getirilmeli ve herkes görmeli. Özellikle de çocuklar. Benim küçüklüğümdeki hayallerimi kurmaktan mahrum kalmamalı.

Ankara Hayvanat Bahcesi


Yorum “Ankara hayvanat bahçesine Fil getirilmeli”

  1. Emir
    27. Oca, 2011 at 10:17 #

    Bir zamanlar Izmır hayvanat bahçesinde de yaşlı bir fil vardı 3-5 sene önce öldü tabi. Ama filler gibi büyük devasa hayvanları yakından görmek gerçekten çok güzel. Sadece Ankara’ya değil tüm Türkiye’de ki hayvanat bahçeleri gözden geçirilip gerekli görünen hayvanlar getirilmelidir diye düşünüyorum.

Yanıtla